تبلیغات

* مـــــــــــــــــــشاوره عمومی rs64.mihanblog.com - چگونه اعتماد به نفس خود را افزایش دهید؟

                                                               

اعتماد به نفس

برای اکثر افراد، اعتماد به نفس داشتن می‌تواند کار مشکلی باشد. بر اساس نظر جیم فانین، یک مربی و نویسنده در حوزه زندگی، تعداد افرادی که از کمبود اعتماد به نفس رنج می‌برند به سرعت در حال افزایش است. او می‌گوید “در طی بیش از 60 سال زندگی خودم، هیچوقت تا این حد استرس، نگرانی، نامیدی و اضطراب را ندیده‌ام. این مشکلات در جامعه ما ریشه دوانده‌اند.” از نظر فانین، وقتی اعتماد به نفس ما کاهش می‌یابد که بیش از حد در مورد آینده نگران باشیم، در گذشته زندگی کنیم یا خودمان و دیگران را قضاوت کنیم.

او می‌گوید “بعد از اینکه به حرف‌های یکی از بیماران خود گوش دادم، به او گفتم که ‘اگر قرار بود من هم مثل خودت با تو حرف بزنم، تا الان مرا اخراج کرده بودی!’آدم‌های امروزی مدام خودشان و دیگران را قضاوت می‌کنند و خود را با همسایه‌ها، دوستان و همکاران مقایسه می‌‌کنند. نتیجۀ اینها یک زندگی با اعتماد به نفس نخواهد بود.”

او چندین توصیه هم برای مخاطبانش دارد تا بتوانند اعتماد به نفس خود را سریع‌تر افزایش دهند:

همچون یک نخل باشید.

“نخل به یک مفهوم مشخص اشاره دارد: انرژی منفی را جذب کنید، در حرکت انعطاف‌پذیر باشید و وقتی که طوفانی وزیدن می‌گیرد، سلام خود را به نور خورشید برسانید. اینکه درختان بلوط در ساحل و بیابان نمی‌توانند جان بگیرند، دلیلی دارد. من فکر می‌کنم که ما در زندگی خود همچون درختان بلوط هستیم – ما خم نمی‌شویم و جذب نمی‌کنیم. این یعنی اگر در محل کار ما چیزی درست از آب در نیاید، ما همچون یک درخت بلوط خواهیم بود. در حالی که باید مثل یک نخل باشیم و انعطاف‌پذیری خود را از دست ندهیم.”

کلید برق خود را بزنید.

“درست مثل کلید برقی که روی دیوار است، سر شما نیز می‌توانید رو به پایین یا بالا باشد. افرادی که افکار آزاردهنده و منفی دارند معمولاً سر خود را پایین می‌گیرند. اما وقتی که سر خود را بالا بگیرید، همیشه می‌توانید راه‌حل‌هایی را پیدا کنید. این کار به شما اعتماد به نفس می‌دهد. در واقع مادر شما درست می‌گفته است که باید سر خود را بالا بگیرید.”

ذهن خود را دوباره راه‌اندازی کنید.

“اگر که شما یک کامپیوتر داشته و برنامه‌های بسیار زیادی را روی آن باز کرده باشید، سرعت آن پایین خواهد آمد و حتی ممکن است هنگ کند. در این مواقع چه می‌کنید؟ بله، کامپیوتر خود را ریستارت می‌کنید و دوباره همه‌چیز سریع می‌شود. مغز نیز مثل یک پردازنده عمل می‌کند، بنابراین اگر چیزی آنطور که می‌خواهید نباشید، در واقع اطلاعاتی گرفته‌اید و این اطلاعات باعث شده است افکار منفی داشته باشید. پس مغز خود را خاموش کنید. چشمان خود را ببندید و به مغز خود استراحت بدهید. به هیچ‌چیز فکر نکنید و چند ثانیه در این حالت باشید. این باعث می‌شود که مغز شما دوباره راه‌اندازی شود.”

استاد خود را به یاد داشته باشید.

“یک تصویر برای خود داشته باشید – این تصویر می‌تواند از یک استاد، پدر، مادر یا … باشد که شما را راهنمایی کرده است و به شما مسیر داده است. هر وقت که نیاز به اعتماد به نفس دارید و می‌خواهید به چیزی تکیه کنید، به تصویر این شخص در ذهن خود جان دهید. من نیز یک معلم برای خود دارم و تصویر او را همیشه همراه خود داشته‌ام. من همیشه به خودم می‌گویم “اگر مادرم بود چه می‌گفت؟” و “اگر پدرم بود چه می‌کرد؟”. من فکر می‌کنم که همه ما از کسانی زندگی را فرا گرفته‌ایم و فقط باید آنها را دوباره به یاد آوریم.”

به جلو نگاه کنید، نه به عقب.

“ما بعد از انجام کاری یک نگاه کلی به آن می‌اندازیم و سپس باید به حرکت خود ادامه دهیم. حتی کلمۀ “پیشروی” هم باعث می‌شود که از گذشته دور شویم و ما را به سوی اهدافمان سوق می‌دهد. بسیاری افراد هستند که با این فکر به رختخواب می‌روند که چه چیزهایی را نمی‌خواهند. آن 30 دقیقه آخر قبل از اینکه بخوابید، به هر چه فکر کنید، هر احساسی داشته باشید و هر انگیزه که برایتان وجود داشته باشد، هنگام خواب حدود 15 تا 20 بار در ذهن شما تکرار خواهد شد. حتی اگر این فکر برای شما نتیجۀ مثبتی نداشته باشد. بنابراین بهتر است حواستان به آنچه قبل از خواب فکر می‌کنید دقت بیشتری داشته باشید. هیچوقت با عصبانیت یا نامیدی به رختخواب خود نروید.

منبع:آلامتو

طبقه بندی: خودباوری،

چگونه اعتماد به نفس خود را افزایش دهید؟ محبوب کن - فیس نما
تاریخ : یکشنبه 27 مهر 1393 | 10:02 ب.ظ | نویسنده : رز سبز | نظرات