تبلیغات

* مـــــــــــــــــــشاوره عمومی rs64.mihanblog.com - ویژگیهای افراد درونگرا و برونگرا؟

افراد بر اساس ویژگیهای شخصیتی به دو گروه درون گرا و برون گرا تقسیم می شوند . از آنجایی که هریک از دو نوع درون گرا و برون گرا محدودیت ها و مزیت های رفتاری ویژه ای دارند ، با شناختن این نکات و جایگزینی افراد در موقعیت های مناسب ، نکات ضعف و قدرت افراد مدیریت می شود .
دانستن چند نکته مهم :
                                  


1 _ برای موقعیت ها و مشاغلی که با گروهی از مردم در ارتباط مستقیم هستند ، جایگزینی شخصیت های برون گرا توصیه می شود ، مانند تدریس ، راهنمای توریست ، مهمانداری ، رانندگی ، مسئولین فروش ، انواع کارهای خدماتی برای گروه های انسانی ، مهندسین راه و ساختمان ، حرفه هایی که مدیریت گروهها را بر عهده دارند و ...  .
2 _ برای انجام کارهایی که در جاهای خلوت ، محیط های تکراری و با افراد محدود سر و کار دارند ، افراد درون گرا توصیه می شوند مانند تعمیر لوازم برقی ، تعمیر خودرو ، کار با کامپیوتر در موقعیت های خلوت و به مدت طولانی ، تعمیر ساعت و ابزارهایی که نیاز به تمرکز دارند .
3 _اگرشخصیت درون گرا دارید ، در ارتباط های طولانی مدت مثلاً برای ازدواج ، همکاری به مدت طولانی در محیط خاص ، زندگی کردن در خوابگاه دانشجویی و هرگونه رابطه طولانی مدت ، به گروه دوستان توضیح دهید عدم تمایل شما در بحث ها و جمع های گروهی و یا کم صحبتی به خاطر اعتراض و یا مشکل خاصی نیست بلکه این ویژِگی شما " درون گرایی " دلیل کم حرفی شماست .
4_ اشخاصی که شخصیت برون گرا دارند ، در تعاملات شخصی به ویژه روابط طولانی مدت در محیط کار ، مدرسه یا دانشگاه و ازدواج ، این ویژگی خود را عنوان نمایند و با مختصری توضیح عنوان کنند ، ابراز عقیده ، صحبت کردن ، تمایل به گفتن و یا توضیح دادن برخی مسایل به خاطر عدم راز داری و یا بی مسئولیتی شما نیست بلکه این ویژگی شخصیتی شماست لذا با توضیح این ویژگی خود از آنها بخواهید ، مواردی که برایشان مهم است یا به عبارتی خط قرمزها را مشخص کنند تا مبادا در مورد آنها صحبت کنید . خودتان هم مواردی را مطرح کنید که مربوط به شماست و از عنوان کردن آن ضرری به کسی نمی رسد و قبل از عنوان کردن مسایلی که مربوط به گروه است آنها را با اشخاص مربوطه در میان بگذارید .
5 _ ویژگی شخصیتی خود و دیگران را به همان صورتی که هست بپذیرید و به آن احترام بگذارید . اما آگاه باشید که درون گرایی محض و یا برون گرایی صرف جوابگوی تمام نیازهای جامعه بشری نیست . افراد درون گرا در موقعیت هایی و افراد برون گرا در موقعیت های دیگری موفق تر هستند . در عین حالی که جامعه به حضور هر دو نیازمند است .
6 _ در انجام فعالیت و کارهای گروهی ، مثلاً ارئۀ یک کنفرانس از ویژگی شخصیتی افراد سوء استفاده نکنید ، فرد درون گرا را از گروه حذف ننمائید و به فرد برون گرا مسئولیت بیش از حد واگذار نکنید ، بلکه با محترم شمردن و شناسایی صحیح افراد کارهایی از قبیل پی گیری ، جستجو در کتابخانه ، پژوهش در اینترنت و از این قبیل را به افراد درون گرا و فعالیت هایی نظیر کسب اجازه و ورود به محیط ها ، کارهای اجرایی ، پرسش و پاسخ و ارائۀ سخنرانی را به افراد برون گرا بسپارید . پس در برقراری ارتباط ، مشارکت و ادامۀ آن این ویژگی ها را در خود و اطرافیان بشناسید تا از صرف انرژی زیاد و قضاوت ناصحیح در مورد افراد جلوگیری نمایند .

منبع:bu-edugroup.ir
طبقه بندی: ویژگیهای افراد درونگرا و برونگرا، شناخت همسر، اطلاعات عمومی،

ویژگیهای افراد درونگرا و برونگرا؟ محبوب کن - فیس نما
تاریخ : جمعه 7 فروردین 1394 | 08:00 ب.ظ | نویسنده : رز سبز | نظرات